Nye vinduer: Pris med og uden montering i 2026

Et almindeligt nyt facadevindue ligger ofte på 4.500–10.000 kr. med montering. Webshoppens produktpris er derimod kun en del af regningen: Opmåling, demontering, fugning og afslutning omkring vinduet kan gøre en væsentlig forskel. Her får du et prisoverblik for 2026, et budget for ti vinduer og hjælp til at sammenligne tilbud på samme grundlag.

GRATIS OG UFORPLIGTENDE

Få 3 tilbud på din opgave

Beskriv opgaven kort. Vi finder håndværkerne, du vælger frit.

01 Beskriv din opgave
02 Få 3 uforpligtende tilbud
03 Sammenlign og vælg
Få 3 gratis tilbud →

Ingen binding · Sammenlign frit

4,5 på Trustpilot · 5.118 anmeldelser
TILBUD VIA 3byggetilbud.dk logo
Danmarks største formidler af byggeopgaver 765.000+ opgaver siden 2000
PRISGUIDE · PRISER OG VALG

Hvad koster nye vinduer med og uden montering?

Nye vinduer koster typisk 4.500–10.000 kr. pr. vindue inklusive almindelig montering eller 2.500–7.000 kr. for selve vinduet uden montering. Det gælder almindelige facadevinduer med ét oplukkeligt felt og 3-lags energiglas, omtrent 100–120 cm brede og 100–140 cm høje, ved udskiftning i eksisterende murhuller.

Alle prisoverslag i guiden er inklusive moms. De er beregnet til et indledende budget, ikke som faste priser for bestemte produkter. Store vinduespartier, dannebrogsvinduer med flere opluk og krævende montage kan koste 10.000–15.000 kr. pr. element eller mere.

Materiale Vindue uden montering Vindue med almindelig montering
PVC/plast 2.500–5.000 kr. 4.500–8.000 kr.
Træ 3.000–6.000 kr. 5.000–9.000 kr.
Træ/alu 4.000–7.000 kr. 6.000–10.000 kr.

Tabellen sammenligner omtrent samme størrelse, åbnefunktion og glas. Almindelig montering omfatter her demontering, fastgørelse, isolering omkring karmen samt indvendig og udvendig tætning. Levering, bortskaffelse, nye lysninger, bundstykker og malerarbejde skal afklares særskilt.

Montage alene koster typisk 2.000–3.500 kr. pr. standardvindue ved en samlet opgave med flere vinduer og let adgang. Et enkelt vindue kan blive dyrere pr. stk., fordi transport og etablering ikke fordeles over flere elementer.

En lav annonceret fra-pris kan gælde et lille fastkarmsvindue uden opluk, levering eller montage. Den kan derfor ikke sammenlignes direkte med prisen for en færdig udskiftning. Tagvinduer, skydedøre og etablering af nye åbninger i muren er heller ikke omfattet af priserne her.

Hvad koster nye vinduer til hele huset?

Nye vinduer til hele huset koster typisk 75.000–105.000 kr. for en opgave med ti almindelige træ/alu-vinduer med 3-lags glas, montering og begrænset afslutningsarbejde i stueplan. Beløbet omfatter kun vinduer, ikke hoveddør, terrassedør eller skydedør.

Antal og type af vinduer er mere nyttige budgetoplysninger end boligens areal. To huse på 140 m² kan have meget forskellige vinduesbudgetter, hvis det ene har otte enkle vinduer, og det andet har store glaspartier og mange små opluk.

Budgeteksempel: Ti vinduer i et parcelhus

Dette er et illustrativt regneeksempel med ti topstyrede træ/alu-vinduer på cirka 110 × 120 cm, 3-lags energiglas og almindelig adgang fra terræn. Murhullerne genbruges, og der er ikke regnet med råd, omfattende murreparationer eller særlig miljøhåndtering.

Budgetpost Eksempel for ti vinduer
Vinduer med 3-lags glas 45.000–60.000 kr.
Opmåling, demontering, montage, isolering og fugning 20.000–30.000 kr.
Levering og almindelig bortskaffelse 3.000–5.000 kr.
Mindre tilpasning af indvendige lister og lysninger samt lokal maling 5.000–10.000 kr.
Samlet eksempel 73.000–105.000 kr.

Eksemplet forudsætter, at eksisterende bundstykker kan bevares, og at indvendig finish kun kræver mindre arbejde. Nye lysninger overalt, stillads, lift eller reparation af murværk kommer oveni. I et ældre hus kan det være fornuftigt at holde yderligere 5.000–10.000 kr. fri til uforudsete forhold; det er en reserve, ikke en udgift, som nødvendigvis bliver brugt.

Udskiftning af flere vinduer på én gang kan sænke udgiften pr. element til transport, opmåling og etablering. Etapevis udskiftning kan dog være det bedste valg, hvis kun nogle vinduer er nedslidte, eller budgettet skal fordeles over flere år.

Hvordan påvirker materiale, vinduestype og glas prisen?

Træ, træ/alu eller PVC?

  • Træ: Passer godt til mange traditionelle huse og kan ofte repareres lokalt. Udvendigt træ skal holdes malet og beskyttet, og vedligeholdelsesbehovet afhænger blandt andet af sol, regn og konstruktion.
  • Træ/alu: Har træ indvendigt og en udvendig aluminiumsbeklædning, som reducerer behovet for maling. Anskaffelsesprisen er ofte højere, men løsningen er oplagt, hvis du vil begrænse udvendig vedligeholdelse.
  • PVC/plast: Er ofte den billigste løsning og kræver ikke almindelig maling. Profiler og samlinger har et andet udtryk end træ, og skader på selve profilen kan være vanskeligere at reparere diskret.

Lav vedligeholdelse betyder ikke ingen vedligeholdelse. Alle vinduer har brug for rengøring, kontrol af tætningslister, frie drænhuller og vedligeholdelse af beslag efter producentens anvisninger. Vælg også efter husets facade: Et billigere vindue med brede profiler kan ændre både udseendet og mængden af dagslys.

Størrelse, åbnefunktion og sprosser

Et fastkarmsvindue er normalt billigere end et tilsvarende oplukkeligt vindue, fordi det ikke har bevægelig ramme og åbningsbeslag. Det kan være et godt valg til et udsigtsfelt, men du skal stadig have tilstrækkelig ventilation og bevare nødvendige redningsåbninger.

Topstyrede og sidehængte vinduer ligger ofte i det almindelige prisniveau. Dannebrogsvinduer med flere rammer, særlige profiler og sprosser kræver mere produktion og flere beslag. Store elementer kan desuden kræve kraftigere glas og løfteudstyr.

Måltilpassede vinduer er almindelige i branchen. Et vindue produceret efter dit murhul er ikke automatisk en dyr specialløsning. Buede former, usædvanligt store mål, særlige farver og komplicerede opdelinger giver derimod ofte et mærkbart tillæg.

2- eller 3-lags glas?

Til en opvarmet helårsbolig vil 3-lags energiglas ofte være det naturlige udgangspunkt ved komplet udskiftning. Det giver typisk mindre varmetab og en varmere indvendig glasflade end almindelige 2-lags løsninger, hvilket kan mindske kuldenedfald tæt ved vinduet.

Valget skal dog bygge på det færdige vindues dokumenterede energiegenskaber og de krav, der gælder for bygningen. To glaslag kan være relevante i visse sommerhuse, ved rudeskift i eksisterende rammer eller i særlige bevaringsløsninger. Tre glaslag er ikke i sig selv dokumentation for, at vinduet opfylder kravene.

Lydglas, sikkerhedsglas og solafskærmende glas koster ekstra og bør vælges efter placeringen. Mod trafik kan en særlig lydopbygning være mere nyttig end blot et ekstra glaslag. Mod syd og vest kan solafskærmning være vigtig, men den bør vurderes sammen med dagslys og eventuel udvendig afskærmning.

Hvad omfatter monteringen, og hvornår kommer der ekstraudgifter?

En almindelig udskiftning omfatter fjernelse af det gamle vindue, placering og fastgørelse af det nye, isolering og tætning af samlingen samt kontrol af åbning og lukning. Tilbuddet skal gøre klart, om fugematerialer, afdækning og oprydning er inkluderet.

Den største forskel mellem tilbud ligger ofte i arbejdet omkring vinduet, ikke i selve monteringen.

  • Indvendig finish: Nye karme kan have en anden dybde, så lysninger, lister og bundstykker skal tilpasses eller udskiftes. Malerarbejde er ikke altid med.
  • Murværk og skjulte skader: Løse sten, råd eller beskadigede sålbænke kan først blive synlige efter demontering. Ældre konstruktioner kan også kræve vurdering af bærende forhold.
  • Adgang og vægt: Vinduer på overetager eller store, tunge elementer kan kræve stillads, lift eller ekstra mandskab.
  • Gamle fuger og affald: Visse ældre materialer kan kræve miljøvurdering og særlig håndtering. Det gælder ikke automatisk alle gamle vinduer, men bør afklares, hvor alder og materialer giver anledning til det.

Hvem har ansvaret for opmålingen?

Karmmål er vinduets udvendige mål, mens murhulsmål er størrelsen på åbningen i bygningen. Der skal være plads til montagesamlingen mellem karm og mur, så målene er ikke identiske.

Ved en samlet leverance bør det stå klart, hvem der måler op og har ansvaret for bestillingsmålene. Køber du selv vinduerne, bør tømreren godkende mål, konstruktion og montageforudsætninger før bestilling. En lavere produktpris kan hurtigt blive opvejet af et forkert mål eller ekstra transport.

Kan det bedre betale sig at reparere vinduerne?

Reparation kan være billigere end udskiftning, hvis karm og ramme er sunde, og problemet skyldes beslag, tætningslister eller en punkteret rude. Alder alene er derfor ikke en god grund til at kassere et vindue.

Problem Relevant løsning Typisk prisniveau
Træk eller dårlig lukning uden råd Justering, tætningslister eller mindre beslagarbejde 500–2.000 kr. pr. vindue ved flere vinduer samlet
Punkteret almindelig termorude Rudeskift i en sund ramme 1.500–4.000 kr. pr. rude inklusive udskiftning
Udbredt råd, deformation eller flere alvorlige fejl Komplet udskiftning eller omfattende restaurering Kræver vurdering af hele elementet

Reparationspriserne gælder almindelige størrelser og let adgang. Særlige glastyper, store ruder og omfattende træarbejde kan koste væsentligt mere. Udvendig slibning og maling er ikke med i de nævnte beløb.

Ved bevaringsværdige vinduer kan restaurering være relevant, selv om den ikke er billigst på kort sigt. Sammenlign udgiften med komplet udskiftning, forventet vedligeholdelse og muligheden for at bevare husets oprindelige detaljer. Nye ruder kan ikke nødvendigvis monteres i en gammel ramme uden ændringer.

Hvilke energikrav og besparelser skal du tage højde for?

Se på hele vinduet, ikke kun ruden

De relevante energikrav findes i BR18 og afhænger af bygning og arbejde. Komplet vinduesudskiftning i en helårsbolig skal ikke vurderes på samme måde som rudeskift, en sommerhusløsning eller arbejde på en bygning med særlige bevaringshensyn. Bed leverandøren dokumentere, at den valgte løsning opfylder de krav, der gælder for din opgave.

  • Ug beskriver rudens varmetab.
  • Uw beskriver hele vinduets varmetab, inklusive karm og ramme. En lavere værdi betyder mindre varmetab.
  • Eref beskriver vinduets energibalance under standardiserede forhold, hvor både varmetab og solvarmetilførsel indgår.

CE-mærkning er ikke det samme som en kvalitetsgaranti. Frivillige ordninger som DVV vedrører produktkvalitet og kontrol, mens produktgaranti og ansvar for montage følger de konkrete aftalevilkår.

Tættere vinduer kræver også opmærksomhed på ventilation. De løser ikke automatisk fugtproblemer, og du bør ikke fjerne en nødvendig redningsåbning ved at ændre et oplukkeligt vindue til fast karm.

Hvor meget sparer du på varmen?

Varmebesparelsen afhænger især af de gamle vinduers tilstand, vinduesarealet, boligens varmekilde og energiprisen. Et stort fald i varmetabet gennem vinduerne er ikke det samme procentvise fald i hele varmeregningen, fordi huset også taber varme gennem tag, vægge, gulv og ventilation.

Regn derfor ikke med, at nye vinduer nødvendigvis betaler sig hurtigt hjem alene gennem energibesparelsen. Bedre komfort, mindre træk og lavere vedligeholdelse kan være lige så væsentlige grunde til udskiftningen.

Eventuelle fradrag eller tilskud bør holdes adskilt fra projektets bruttopris. Kontrollér de aktuelle betingelser hos Skattestyrelsen eller den relevante offentlige ordning, herunder om arbejdet er omfattet, og om en ansøgning skal godkendes før bestilling.

Sådan sammenligner du tilbud på nye vinduer

Tilbud er først sammenlignelige, når de dækker samme vinduer og samme færdiggørelse. Lav en elementliste med antal, omtrentlige mål, fotos, åbnefunktion og ønsket materiale. Oplys også etager, adgangsforhold og om du vil bevare eksisterende lysninger og bundstykker.

Kontrollér disse punkter i hvert tilbud:

  • Produkt: Producent, materiale, farver, profiler, sprosser og åbnefunktion for hvert element.
  • Glas: Antal lag, energidata og eventuelt lyd-, sikkerheds- eller solafskærmende glas.
  • Opmåling: Hvem fastlægger og hæfter for de endelige bestillingsmål?
  • Levering og montage: Transport, demontering, fastgørelse, isolering og indvendige samt udvendige fuger.
  • Finish: Lysninger, lister, bundstykker, murreparationer og malerarbejde.
  • Affald og adgang: Bortskaffelse, eventuel miljøhåndtering, stillads, lift og løfteudstyr.
  • Pris og forbehold: Samlet pris inklusive moms, undtagelser og aftale om godkendelse af ekstraarbejde.
  • Vilkår: Leveringstid, betaling, garantier og ansvar ved produkt- eller montagefejl.

Et dyrere tilbud kan være det billigste færdige projekt, hvis det omfatter afslutning, affald og adgangsudstyr, som andre har udeladt. Sammenlign derfor slutprisen frem for rabatprocenter.

Selvkøb med en separat tømrer kan give en besparelse, men du får to aftaler og skal afklare grænsen mellem produktfejl og montagefejl. En samlet leverance kan gøre koordineringen enklere. Garantien afhænger i begge tilfælde af de konkrete vilkår, ikke af en universel regel om en bestemt montørordning.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor lang tid tager det at få leveret og monteret nye vinduer?

    Måltilpassede vinduer har ofte en leveringstid på cirka 4–10 uger, mens montering af ti almindelige vinduer typisk tager et mindre hold 2–4 arbejdsdage. Særlige farver, travlhed og krævende elementer kan forlænge leveringstiden, og malerarbejde kan kræve et efterfølgende besøg.

  • Kan man udskifte vinduer om vinteren?

    Ja, vinduer kan normalt udskiftes om vinteren, hvis vejr og temperatur tillader forsvarlig montage og fugning. Montøren kan arbejde med ét murhul ad gangen, men kraftig regn, frost eller vind kan gøre det nødvendigt at udsætte arbejdet.

  • Hvordan skal jeg forberede boligen, før montøren kommer?

    Ryd adgang til vinduerne inde og ude, fjern gardiner og genstande fra vindueskarmene, og aftal afdækning med montøren. Sørg også for plads til levering og afklar adgang til strøm, parkering og eventuelt stillads.

  • Skal jeg have godkendelse til nye vinduer i en fredet eller bevaringsværdig ejendom?

    Der kan være krav om godkendelse, og du bør afklare dem før bestilling. For fredede bygninger er Slots- og Kulturstyrelsen relevant, mens kommunen kan oplyse om lokalplaner og bestemmelser for bevaringsværdige ejendomme. Materiale, profiler, opdeling og farver kan være reguleret.

NÅR DU ER KLAR

Fra prisoverblik til tilbud på dit projekt.

Se på ét minut, hvordan du går fra prisguide til tilbud, der passer til din opgave. Det er gratis og uforpligtende at oprette en opgave.
01

Beskriv din opgave

Fortæl kort, hvad du vil have lavet, hvor og hvornår.
02

Bliv matchet

3byggetilbud forbinder dig med relevante håndværkere.
03

Sammenlign tilbuddene

Se på løsning, pris og forbehold, før du vælger.
Få 3 gratis tilbud Gratis og uforpligtende at oprette
4,5 på Trustpilot · Gratis og uforpligtende
Få 3 gratis tilbud →